Get Adobe Flash player

O zespole

Samech Autorką projektu jest Anna Ostachowska – altowiolistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Birmingham Conservatoire (Anglia). Dzięki klasycznemu wykształceniu połączyła tradycje muzyki poważnej z oryginalną muzyką klezmerską. Od wielu lat związana z krakowskim Kazimierzem – kolebką muzyki klezmerskiej w Polsce.

W roku 2003 założyła zespół Samech grający głównie tradycyjną muzykę klezmerską. Obecnie Samech jest zespołem grającym muzykę, którą można określić jako world music - połączenie nowatorskiej muzyki klasycznej z elementami tradycyjnej muzyki klezmerskiej i orientalnej. Jest to muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu. Zespół nawiązuje również do innych stylów muzycznych takich jak jazz, latin czy folk. Większość utworów to kompozycje autorskie, w których przeplata się zarówno tradycja jak i nowoczesność.

Nazwa zespołu „SAMECH” wywodzi się z alfabetu hebrajskiego i oznacza literę „s”. Hebrajska litera ma kształt okręgu i reprezentuje nieskończoność, ponieważ nie ma początku ani końca. W Kabale samech reprezentuje nieskończoną moc Stwórcy (Ein Sof).

Anna Ostachowska - altówka
Anna Ostachowska

Magdalena Pluta - wiolonczela
Magdalena Pluta

Marek Lewandowski - kontrabas
Marek Lewandowski

Robert Sztorc - perkusja
Robert Sztorc

Nasi partnerzy